Besøg fra Nablus forhindret af IsraelDe israelske myndigheder har i går meddelt, at lederen af Hawwa-centeret i Nablus – Mrs. Ghada Abdel Hadi – ikke vil få tilladelse til at forlade de besatte områder i marts. De resterende repræsentanter ønsker ikke at rejse til Danmark uden deres formand og har derfor meddelt Venskabsforeningen, at de ikke kommer til det planlagte besøg. Møderne i København og Odense er dermed aflyst, mens Århus muligvis planlægger et andet interessant emne til den afsatte mødeaften. Hawwa-kultur-centret håber at Ghada Abdel Hadi vil få tilladelse til at rejse ud senere på foråret, og Venskabsforeningen vil i så fald arrangere et nyt program med besøg og møder. DPV 35 35 48 68h1>Besøg fra Nablus
Venskabsforeningen får d. 1. marts 2004 besøg af en mindre delegation af kvinder fra en af Vestbreddens største byer, Nablus.
Der vil være offentlige møde i både København og Jylland, og de præcise datoer vil blive oplyst her snarest.
Nablus er kendt for stærke traditioner vedr. den nationale modstandskamp, og det er da også i Nablus, at israelerne har raseret kraftigt i den seneste tid. (læs brev fra fredsvagt under rubrikken I Palæstina). Især byens flygtningelejre og dens gamle bydel er oftest under kraftig beskydning fra Israel.
Men byen har også traditioner for et rigt forretnings- og foreningsliv, herunder nogle erfarne kvindeorganisationer. Repræsentanter for en af disse, Hawwa Culture Club, kommer til Danmark som Venskabsforeningens gæster i marts og vi arrangerer en række offentlige møder mv. med delegationen.
Se på www.danpal.dk for tid og sted eller ring til foreningen på 35 35 48 68