DPV har fået ny forkvinde

DPV

DPV har fået ny forkvinde

Dansk-Palæstinensisk Venskabsforeningen har på sin generalforsamling lørdag d. 20. marts valgt en ny forkvinde. Det blev Pernille Frahm, der er tidl. medlem af Folketinget og nuværende medlem af Europa Parlamentet for SF. Som næstformand valgtes Fathi El Abed, der har fulgt bestyrelsens arbejde i nogle år. Pernille Frahm afløser Ole Olsen, der har været foreningens formand i 15 år. Pernille Frahm har – som flere andre af foreningens medlemmer – jødisk baggrund. Hun har i en årrække været medlem af den dansk jødiske fredsgruppe New Outlook, som Venskabsforeningen samarbejder med. Via sit engagement i SF, i Folketinget og i EU Parlamentet har Pernille i mange år beskæftiget sig med Palæstina/Israel-konflikten.

De øvrige bestyrelsesmedlemmer er Søren Rasmussen (kasserer), Ulla Syndberg, Walid Al Jamal, Henning Kjeldgaard, Søs Nissen, Jan Grønborg Eriksen (alle fra København) og Anders Fenger fra Århus.

Udtalelse fra generalforsamlingen kan læses andetsted på denne hjemmeside.

Dette indlæg blev udgivet i Analyser, Gamle indlæg. Bogmærk permalinket.