SEND SÅ DE PALÆSTINA-OBSERVATØRER
!Af Ole Olsen, fmd. DPV
—————————————————–
Medieinteressen for den fortsatte israelse besættelse af palæstinensisk territorium har i et par uger været koblet til FN-konferencen i Sydafrika om den verdensomspæn-dende kamp mod racisme. Kampen om groft sprogbrug om Israel har været godt stof og skyldes sandsynligvis både en irritation over, at nogle lande ikke ville forholde sig til den alvorlige konflikt, og at andre lande gerne ville have noget med hjem til indenrigspolitisk brug. Man må jo konstatere, at fx mange arabiske landes støtte til palæstinensernes opstand mest er af retorisk karakter.
Men bag røgen er fortsat realiteterne: At palæstinensiske områder holdes besat på 36’te år, at over 4 millioner palæstinensere lever som flygtninge og af Israel nægtes retten til at vende hjem, at Vestbredden og Gaza nu har en infrastruktur som minder om Sydafrikas i tiden med Bantustans og at de jødiske bosættelser af alle andre end Israel er vurderet som den største hindring for fred. Ja – fortsæt selv og husk også, at det kun er en måned siden, at Dansk Røde Kors vendte hjem og beskrev forholdene for palæstinenserne i de besatte områder som ”apartheid-lignende”.Tabene af menneskeliv på begge sider stiger hver dag og uanset om der dræbes med selvmordsbomber eller med missiler fra kamphelikoptere, må det internationale samfund nu gribe ind om forsøge at sætte en stopper for de menneskelige lidelser.
Det mest oplagte initiativ lige nu er indsættelse af internationale observatører, hvilket fx EU-lande for længst har erklæret sig villige til at stille med. Selv om fx 2-3000 observatører ikke kan forhindre ethvert overgreb, vil de med deres synlige tilstedeværelse kunne bidrage til at stabilisere situationen og mindske antallet af overgreb. Desuden kan de fx kan påse at FN’s flygtningeorganisation UNRWA kan gennemføre sine opgaver, ligesom de kan levere troværdig information om udviklingen. Lige nu i Makedonien vurderes den internationale tilstedeværelse – hvor beskeden den end er – som et meget vigtigt bidrag til komme videre.Hidtil er arbejdet med at sende observatører strandet på – en i øvrigt ubegribelig – modstand fra Israels side, hvorefter fx EU-landene ikke har villet presse på. Dén eftergivenhed er af flere grunde forkert. For det første har folk som lever under besættelse og flygtninge en særlig ret til international beskyttelse og for det andet er det urimeligt at give den stærke part en vetoret i en sådan sag. At Israel begrunder sin afvisning med, at det vil krænke Israels suverænitet er tillige forvrøvlet, alene af den grund, at der selvsagt ikke er nogen israelsk suverænitet over besatte områder.
Nu må Lykketoft og Nyrup og andre ledere i Europa altså til at gøre en mere aktiv indsats i den Mellemøstlige konflikt, sådan at besættelsen kan blive bragt til ophør. Efter at USA har reduceret sit engagement til pro-israelske erklæringer, må andre fylde tomrummet ud. Det handler jo om mere end 6 mio israelere og ditto palæstinensere. Det handler om hele det politiske klima i Middelhavsområdet. Også det må vel være en aktiv indsats værd?