EU BØR SUSPENDERE ASSOCIERINGSAFTALEN MED ISRAEL
PRESSEMEDDELELSE 17. maj 2001
D. 21. maj mødes EU og Israel til forhandling om videreførelse af Israels handels- og associeringsaftale med EU. Da det udtrykkelig (paragraf 2) er en forudsætning for aftalen, at Israel respekterer menneskerettighederne, har EU-landene et kraftigt udenrigspolitisk værktøj i hænderne, bl.a. fordi en meget stor del af Israels udenrigshandel er med EU.
Dansk Palæstinensisk Venskabsforening opfordrer indtrængende EU-landene til hel eller delvis suspension af aftalen især med henvisning til den eskalerende israelske voldsanvendelse over for palæstinenserne i de besatte områder samt den ekspansive bosættelsespolitik. Der er tale om massive krænkelser af palæstinensernes rettigheder.
Foreningen henviser til såvel rapporten fra FN’s Menneskeretskommission som til ”Mitchell-rapporten” (bl.a. forfattet af EU udenrigskoordinator Javier Solana). I begge rapporter skrives det klart, at det er besættelsespolitikken i almindelighed og bosættelserne i særdeleshed som står i vejen for en fredsløsning på Folkerettens grund.
Dansk Palæstinensisk Venskabsforening opfordrer endvidere EU til at skærpe kursen over for varer produceret i de israelske bosættelser, sådan at disse varer ikke fortsat kommer ind på EU’s marked, direkte eller via re-eksport fra andre lande. Bevisbyrden må utvetydigt være hos det land, der ønsker at sælge til EU.
Foreningen henleder opmærksomheden på at betingelsen om respekt for menneskerettighederne også indgår i EU’s aftaler med andre lande i Middelhavsområdet. Hvis EU-landene ikke tager denne bestemmelse alvorligt i Israels tilfælde, kan det næppe undgå generelt at svække muligheden for at øve indflydelse på vilkårene i resten af regionen.