Fornyede bestræbelser i Storbrittanien på at boykotte israelske universiteter

Haaretz

Fornyede bestræbelser i Storbrittanien på at boykotte israelske universiteter

Af Tamara Traubman i Haaretz 9. maj 2006

Den største fagforening for lektorer på universiteter og colleges i Storbrittanien vil formentligt i løbet af kort tid beslutte at anbefale sine 67.000 medlemmer at boykotte israelske universitetslærere og akademiske institutioner, som ikke offentligt erklærer deres modstand mod Israels politik i de besatte områder.

Forslaget om boykot, som er udarbejdet af den sydøstlige region af Landssammenslutningen af Lærere ved Videregående og Højere Uddannelser (NATFHE) vil blive sat til afstemning på organisationens årlige Landskonference, som finder sted 27. – 29. maj, et år efter britiske universitetslæreres seneste boykot.

I april 2005 besluttede AUT (Den Britiske Sammenslutning af Universitetslærere) at indføre en boykot mod universiteterne i Bar-Ilan og Haifa, men omgjorde efterfølgende beslutningen. De to organisationer står over for at blive sammensluttede i begyndelsen af juni.

I modsætning til den tidligere boykot, som var rettet mod to specifikke institutioner tager det nuværende forslag sigte på alle universitetslærere og akademiske institutioner i Israel. Nu, hvor Haifa Universitet har truet AUT med en retssag, er NATFHE-regionen mere forsigtig: I stedet for at anbefale, at universitetslærernes fagforening skal boykotte israelske institutioner, opfordrer den fagforeningen til at foreslå medlemmerne at gennemføre boykotten.

”Konferencen opfordrer medlemmerne til at overveje deres eget ansvar for at sikre lighed og ikke-diskrimination i kontakter med israelske uddan-nelsesinstitutioner eller enkeltpersoner; og til at overveje boykottens velegnethed over for dem, som ikke offentligt tager afstand fra en sådan politik”, hedder det i NATFHE-forslaget. Det opfordrer også universitetslærerne til at holde møder med de studerende om sagen.

’Apartheidpolitik’

I forslaget hedder det udtrykkeligt at NATFHE vil erkende Israels politik samtidig med at den sværter den til som ”apartheidpolitik, herunder bygningen af adskillelsesmuren og en diskriminerende uddannelsesmæssig praksis”.

Ronnie Fraser, et NATFHE-medlem, som står i spidsen for en organisation ved navn Akademiske Venner af Israel, sagde, at han ikke mente, at nogle beslutninger taget på Årskonferencen ville få øjeblikkelig indvirkning på den forenede sammenslutning af universitetslæreres politik, men hans gruppe opfordrede NATFHE til slet ikke at diskutere emnet boykot.

”Akademisk arbejde burde ikke blive blokeret af politiske årsager”, skrev Fraser på organisationens vegne. Diskrimination ”begrundet i nationalitet er skadelig”, sagde han og betegnede den akademiske debat som ”afgørende for at opretholde kanaler åbne for muligheden for at udvikle muligheder for fred”.

Udover boykotforslaget vil den årlige konference også diskutere et forslag der fordømmer den britiske regerings ”skandaløse partiskhed”, som den udviser ved sin modstand mod HAMAS’ sejr ved valget i Palæstina og bekendtgør, at NATFHE vil ”fortsætte med at hjælpe til med at beskytte og støtte palæstinensiske kollegaer og universiteter mod de fortsatte angreb fra den israelske regerings side”.

Inden for det seneste årti er Israel det eneste land hvis akademiske institutioner NATFHE har overvejet at boykotte.

Zvi Ziegler, professor ved Technion-Israel Institute of Technology i Haifa, som er chef for de israelske Universiteters Inter-Senats Komité til Beskyttelse af Akademisk Uafhængighed, har sagt, at hvis forslaget bliver vedtaget vil det være en begrundelse for enkeltpersoner til at boykotte israelske akademiske institutioner. ”Beslutningen er måske ikke bindende, men den vil være fagforeningens anbefaling til medlemmerne”, sagde Zvi Ziegler. ”Den giver legitimitet til fok, der ønsker at boykotte Israel”.

Belært af erfaringen fra sidste år, er universitetslærere i Israel allerede begyndt at organisere møder og konferencer for at tage til orde mod akademiske boykotaktioner. Inter-Senats Komitéen, som blev oprettet i 2001 med det oprindelige formål at hindre en ændring af strukturen på de israelske universiteter, fik alle de israelske universiteter til at vedtage resolutioner, der fordømte akademiske boykotaktioner og opfordrede akademiske organisationer i udlandet, herunder også Storbritannien, til at vedtage lignende resolutioner.

”Vi ønsker at frembringe en situation, hvor ledende organisationer siger, at akademiske boykotaktioner er upassende”, sagde Ziegler. ”Organisationer vil, når de bliver konfronteret med en førende akademisk instans, tøve med at træffe sådanne beslutninger på ny”.

Oversat fra Engelsk for DPV af Karl Aage Angri Jacobsen

Dette indlæg blev udgivet i Gamle indlæg, Kommentarer. Bogmærk permalinket.