Forflyt palæstinenserne!
Flere israelske jøder støtter forflyttelse af palæstinensere og israelske arabere, ifølge opinionsundersøgelse
Af Amnon Barzilai, Haaretz, 5. oktober 2005
Omkring 46% af Israels jødiske borgere støtter forflyttelser af palæstinenserne ud af territorierne, imedens 31% støtter forflyttelser af israelske arabere ud af landet, ifølge den årlige nationale sikkerheds-meningsmåling foretaget af ”Jaffee Center for Strategic Studies”.
I 1991 var 38% af Israels jødiske befolkning for forflyttelser af palæstinensere ud af territorierne, imedens 24% støttede forflyttelser af israelske arabere.
Når spørgsmålet om forflyttelser blev fremsat mere indirekte, svarede 60% af svarpersonerne, at de støttede, at man tilskyndede israelske arabere til at forlade landet.
Resultaterne af undersøgelsen afslører også at 24% af Israel´s jødiske borgere formoder at israelske arabere ikke er loyale overfor staten, sammenlignet med 38% som i begyndelsen af intifadaen mente, at araberne var loyale overfor staten.
Undersøgelsen, som har været under opsyn af prof. Asher Arian, viser også, at den jødiske offentlige mening i Israel er blevet meget mere ekstrem i forbindelse med udenrigsanliggender og forsvar, såvel som i f. m. mulige indrømmelser fra Israels side, især mht. fredsforhandlinger.
Et repræsentativt udsnit på 1.264 jødiske israelske borgere blev interviewet ansigt til ansigt i f. m. undersøgelsen sidste måned.
Israelske arabere udgør en trussel for Israels sikkerhed ifølge 61% af den jødiske befolkning, imens omkring 80% er modstandere af, at israelske arabere bliver involveret i vigtige beslutninger, såsom at aftegne landets grænser, imod 75% sidste år og 67% i 2000.
Omtrent 72% af jødiske israelere er imod at arabiske partier deltager i en koalitions-regering, sammenlignet med 67% sidste år og 50% i 1999.
Denne generelle højredrejning er sket samtidigt med en betydelig faldende støtte til Oslo processen: fra 58% sidste år til 35% i år. Støtte for etableringen af en palæstinensisk stat er også faldet, fra 57% sidste år til 49% i år.
Kun 40% af de jødiske israelere støtter overførsel af kontrollen af de arabiske dele af Østjerusalem til palæstinenserne som del af en fredsaftale sammenlignet med 51% sidste år.
Der er også sket et fald i antallet af borgere, som ønsker at forlade bosættelserne som del af en aftale med palæstinenserne: 49% er for at Israel forlader bosættelserne, undtaget de store blokke, under en permanent status aftale, sammenlignet med 55% sidste år.
Omkring 41% af de adspurgte svarede, at palæstinensernes voldelige handlinger havde gjort dem mindre kompromis-villige, imedens kun 10% svarede, at den forsatte vold havde den modsatte effekt.
http://www.haaretzdaily.com/hasen/pages/ShArt.jhtml?itemNo=140196&contrassID=2&subContrassID=1&sbSubContrassID=0&listSrc=Y
Oversat for DPV fra engelsk af Abdullah Domurcuk