01. august 2010

Søg:

Sådan bruger du siden

Læs hvordan du bruger www.danpal.dk

DPV Pressemeddelelser

Pressemeddelelser

Palæstina Nyt

Aktuelle indlæg

Analyser

Reportager/interviews

Kommentarer

Klip fra pressen

Månedens citat

Mediekritik

Andet

Dokumentation

Aftaler

Konventioner

Aktuelle dokumenter

Historiske dokumenter

Litteratur

Film

Fotos

Fakta

Menneskerettigheder

FAQ (hyppige spørgsmål)

Geografiske kort

Baggrundsartikler

palaestina-info.dk

Leksikon for det 21. århundrede

TC's Palæstina Israel emneliste

Aktiviteter

Projekter

Indsamlinger

Møder

Foredrag

Udstillinger

Studieture

Demonstrationer

Andre kampagner

Links

Links

Om DPV

DPV fakta

Bliv medlem

Vedtægter

Bestyrelse

Kontakt os

DPV

Sidst opdateret:
13/6 2010
kl. 23:04:30

  
[DPV] 19/11 2002

Pressen og Hebron

En række danske aviser har siden weekenden ukritisk videreformidlet officielle israelske udlægninger af angrebet i Hebron i fredags (15.11) hvor 12 israelere blev dræbt. Den israelske udlægning var, at de dræbte var bedende jøder på vej hjem fra fredagsbønnen. Angrebet er derfor blevet kaldt Sabbath-massakren og episoden blev lørdag fordømt af både Kofi Annan, Javier Solana (EU) og selveste Paven i Rom.

Påstanden om, at 12 jødiske bosættere blev dræbt, er imidlertid ikke i overensstemmelse med de faktiske omstændigheder. Ifølge den israelske avis Haaretz (www.haaretzdaily.com, søndag), var der derimod tale om et angreb på soldater og bevæbnede, paramilitære bosættere.

Allerede lørdag gjorde den israelske hær det klart, at angrebet ikke var rettet mod civile. Haaretz citerede den israelske hær for følgende udsagn:

“Angriberne skød mod sikkerhedsstyrkerne [soldater og grænsepoliti], og ikke – som først angivet af Israels udenrigsministerium – mod de bedende [bosættere], som sikkerhedsstyrkerne eskorterede”.

Ni soldater og grænsebetjente samt tre bevæbnede bosættere blev dræbt. De tre bosættere var medlemmer af et paramilitært vagtværn, trænet og forsynet med våben af IDF.

Søndag gjorde Haaretz det endvidere klart, at de dræbte ikke, som først angivet, var i færd med at eskortere jødiske bosættere på vej tilbage til deres hjem efter den ugentlige bøn ved Patriarkernes Grav, men at angrebet derimod først begyndte adskillige minutter efter, at samtlige bosættere var sikkert tilbage i deres hjem i Kiriyat Arba.

»Det, der skete i Hebron, var ikke en massakre, men et væbnet angreb på væbnede mænd«, fastslog Arbejderpartiets Matan Vilanai, der indtil for nylig var Israels kulturminister, men som har en fortid som viceforsvarschef og altså er en højt dekoreret general.

Danske aviser (undtaget Information og tildels Politiken) har alle gengivet den officielle israelske version og endnu ikke ønsket at korrigere deres udsagn.

Aviserne har heller ikke kommenteret læserbreve fra bl.a. Dansk-Palæstinensisk Venskabsforening, om hvorfor ordet massakre kan bruges om denne episode, når det ikke kunne bruges ved det israelske angreb på Jenin, hvor der også var tale om kampe mellem bevæbnede mænd.

Andre henvendelser til danske aviser har påpeget at Israels betegnelse af episoden som “Sabbat-massakren” er problematisk. Betegnelsen indikerer, at det er en væsentlig kendsgerning, at angrebet fandt sted i forbindelse med sabatten (fredag aften til lørdag aften - den ugentlige jødiske helligdag, der svarer til vores søndag). Hvis det virkelig er relevant for sagen, at angrebet fandt sted under sabbaten, ville det også være relevant og logisk at fremhæve det, hver gang en muslimsk palæstinenser bliver dræbt på en fredag, eller når en kristen palæstinenser bliver dræbt på en søndag. Der kan næppe vaere tvivl om, at Isral med denne betegnelse har til hensigt at fremlægge angrebet som en massakre på (bedende) civile nærmere end som det, det faktisk var, nemlig et angreb på militært og paramilitært personale. Betegnelsen bør derfor ikke anvendes ukommenteret.

Ovenstående kendsgerninger har tilstrækkelig journalistisk relevans til at fortjene at blive nævnt. Som historien er fortalt nu, formidler den et indtryk, der ligger langt fra de faktiske omstændigheder.

Søs Nissen, DPV

Baseret på oplysninger fra free-lance journalist i Ramallah : Sune Segal.



 Nyheder
13/6 2010
Opfordring til EU: Stop blokaden af Gaza og tal med Hamas
 Dansk Palæstinensisk Venskabsf ...
 
31/5 2010
Israels angreb på nødhjælpskonvoj og drab på aktivister er helt utilstedeligt
 - men problemet er stadig den ...
 
30/5 2010
 Israel eksperimenterede med kemiske stoffer
Dagbladet Arbejderen
 Giftige og kræftfremkaldende v ...
 
Atomvåbenmagten Israel
 En stor del af verden har vend ...
 
15/5 2010
 Drop belønningerne til Israel
Politiken
 FORHANDLINGER: Det eneste der ...
 
14/5 2010
 Ny analyse fra International Crisis Group
-
 Den ansete internationale tænk ...
 
Russell Tribunalet om Palæstina
 Den første samling af Russell ...
 
Palæstina-Initiativets murkampagne
 Murkampagnen har kørt siden 1. ...
 
11/5 2010
 Tillykke Israel
Information
 Israel fejrer i disse dage sin ...
 
6/5 2010
 Mahmoud Abbas: ”De indirekte fredsforhandlinger vil bryde sammen, hvis ikke de fokuserer på helt centrale spørgsmål som endelige grænser i en palæstinensisk stat”
Haaretz
 Op til genoptagelsen af de ind ...
 
27/4 2010
Vesten svigter palæstinenserne
 Udtalelse fra Dansk-Palæstinen ...
 
25/4 2010
 Konsekvenser af en ensidig oprettelse af en palæstinensisk stat
Haaretz
 Shlomo Aineri, professor i sta ...
 
24/4 2010
 Fatah og Hamas i fælles aktion i Gaza på "Fangernes dag"
Al Jazeera
 Den 18. april på ”Fangernes Da ...
 
22/4 2010
 De palæstinensiske territoriers økonomi er slet ikke så rosenrød som Netanyahu sagde til AIPAC marts 2010
Haaretz
 I sin tale til den jødiske lob ...
 
11/4 2010
Besøg på Vestbredden sammen med en 3F-delegation
 Rejsebeskrivelse fra en tur ti ...
 
2/4 2010
 Fact sheet: Gaza Buffer
MA´AN Development Center
 Den såkaldte bufferzone omkrin ...
 
29/3 2010
 Vand i Gaza – et større og større problem
Christian Science Monitor
 Gaza vandforsyning er under hå ...
 
24/3 2010
Sidste udkald for en tostatsløsning?
 Aktuelt nyt om arbejdet med de ...
 
 Er det EUs opgave at give penge til Israels sikkerheds-industri?
-
 EU støtter Israels deltagelse ...
 
17/3 2010
 Tak til DR2
Jyllands-Posten
 1. marts bragte DR2 endnu en f ...
 
BOSÆTTELSER: Besøg Palæstina, Lene Espersen
 TRODSIGHED OG UFORSONLIGHED - ...
 
13/3 2010
EU-Domstolen: Varer fra bosættelser er ikke toldfrie!
 I en afgørelse, som også komme ...
 
3/3 2010
Mød Yahav Zohar fra Israeli Commitee Against House Demolitions
 Dansk-Palæstinensisk Venskabsf ...
 
2/3 2010
Tilsynsrapport fra Palæstina
 Den 11.2-17.2 deltog Marianne ...
 
27/2 2010
 Debat: Respekter den fredelige modstand. EU må irettesætte Israel
Kristiligt Dagblad
 SIDEN ISRAELS NUVÆRENDE højren ...
 
..flere nyheder